Modernt, djärvt och ett tydligt statement i trädgården. Ett pulpetväxthus kan vara det bästa valet, särskilt om du har möjlighet att bygga det mot en vägg. Men det är långt ifrån den enda anledningen att välja ett växthus med pulpettak.
Två takfall eller ett? Sadeltaket är än så länge vår mest populära modell, men pulpetväxthuset har sin egen karaktär. Det är lite av växthusens kameleont eftersom det går att väna och vrida på det så att det passar in i olika miljöer.
Vi tillverkar den här modellen i standardutförande, men den kan också specialritas vid behov. I vissa fall är det just denna växthusmodell som passar bäst i trädgården. Här är några anledningar som kan inspirera dig att välja ett växthus med pulpettak

Trä mot trä. Det här växthuset med pulpettak i standardmodell är monterat direkt mot bostadshusets vägg.
Pulpetväxthusets fördelar.
1. De kunder som vill bygga sitt växthus direkt mot vägg - bostadshuset eller något annat hus som finns på tomten, väljer oftast den här modellen.
2. Om du vill dra nytta av bostadshusets värme är det en god anledning att placera växthuset mot en av dess väggar.

Det här växthuset byggdes på en bostad i sekelskiftesstil.
3. Om tomten saknar skyddande träd eller buskar kan det vara skönt att ha växthuset nära huset – perfekt för en morgonkaffe i pyjamas

Ett växthus på cirka 20 kvadratmeter med två ingångar, som byggts mot ett klassiskt bostadshus i trä.

Tre växthus i samma modell. Men ändå blir uttrycket så olika. De första står på Rosendals trädgård på Djurgården i Stockholm. Istället för mot en husvägg är det här växthuset monterat mot en uppbyggd vägg i trä. De två andra är arkitektritade åt privatpersoner, varav det ena är monterat mot vägg.
4. Om bostadshusets arkitektur är modern passar ett växthus med pulpettak vanligtvis bra in i miljön. Det går också utmärkt att bygga det som ett fristående växthus i trädgården om du vill hålla bostadshuset fritt från utsmyckning.
5. När det finns en outnyttjad yta, kanske som en ficka i samband med en bostadsutbyggnad, kan ett växthus vara det bästa alternativet – eller till och med den pusselbit som fulländar hela huset. Ett bra exempel är växthuset som är monterat mot vägg, på bilden till höger ovan.

Det här växthuset är också byggt mot en vägg, fast det är kortsidan som har knutits an till huskroppen.
Terrassens bästa vän.
6. När trädgården är relativt liten så kan det vara enklare att bygga ett växthus med pulpettak och länka det med långsidan mot bostadshuset, för att utnyttja kvadratmetrarna på bästa sätt.

Det här växthuset mot vägg är monterat med isolerglas och ligger på en takterrass.
7. Om du har en begränsad yta, som en terrass, och vill bygga ett växthus eller en vinterträdgård som är varm året runt, kan ett växthus med pulpettak vara det bästa alternativet.

Den här kunden har valt att inte montera växthuset mot vägg. De har dessutom vänt på det så att ingången är belägen i den högsta väggen. Det ger ett växthus med en spektakulär form.
8. Utnyttja och förstärk trädgårdens växtlighet med ett pulpetväxthus. Om du har en träddunge i trädgården kan du placera växthuset med ryggen mot den, vilket ger både skugga och ett naturnära uttryck.
Rygg mot rygg

Växthuset som vi byggt på Staberg bergsmansgård är byggt mot en byggnad som också har ett takfall, fast åt det motsatta hållet.
9. Ibland finns det redan en byggnad i trädgården i en viss form mot vilken du kan montera ett växthus med pulpettak. Det behöver inte ens vara en byggnad utan kan handla om en mur eller ett plank av något slag.
I gränslandet

Det här växthuset är byggt som en förlängning av muren. Tillsammans bildar de en gräns mot den skogigare delen av trädgården.
10. Det finns tillfällen då tomten är så beskaffad att det fungerar bäst med ett pulpetväxthus som bryter av eller fungerar som gräns mot en annan natur.
Vad hände med växthuset på Millesgården?

Växthuset som vi byggde upp på Millesgården hade fyllts med olika produkter dekorerade med mönstret Berså som formgivaren Stig Lindberg skapat.
För ett par säsonger sedan byggde vi ett växthus med pulpettak i parken på Millesgården i samband med den omtyckta utställningen som speglade den folkkäre formgivaren Stig Lindbergs liv och arbete. När utställningen stängdes fick det flytta hem till en trädgårdsmästare i södra Sverige.